Zawód naukowiec

Badania naukowe czynią nasze życie łatwiejszym, a także umożliwiają odkrywanie nowych rozwiązań, które przyczyniają się do rozwoju całej naszej cywilizacji. Politechnika Łódzka zaprasza uczniów szkół średnich na kolejne spotkanie cyklu "Zawód Naukowiec", które odbędzie się 10 grudnia 2022 r. To najlepsza okazja, by dowiedzieć się, jak wynalazki i nowe odkrycia naukowe zmieniają otaczającą nas rzeczywistość.

Nabliższe spotkanie z cyklu "Zawód Naukowiec" pozwoli uczetnikom odkryć tajemnice długowieczności oraz zobaczyć projekt przydomowej turbiny wiatrowej opracowanej przez studentów PŁ. Spotkanie odbędzie się 10 grudnia 2022 r. (sobota) o godz.11:00 w Instytucie Matematyki PŁ, Kampus B, budynek B9, aula F10 w formie stacjonarnej i zdalnej.

"Czy można w zdrowiu własnego żółwia przeżyć?" - dr inż. Ilona Gałązka-Czarnecka z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności

Ludzie od dawna zastanawiają się nad długowiecznością. Mało kto jednak wie, co warunkuje długość życia człowieka. Długowieczność była także przedmiotem tysięcy badań naukowych obejmujących m.in. takie dziedziny jak biologię molekularną, genetykę, medycynę, a nawet geografię. Czy to może nasze geny wpływają na czas życia? Sirtuiny? Dieta? A może gimnastyka ciała i umysłu? Na spotkaniu poszukamy odpowiedzi na pytanie: Czy można w zdrowiu przeżyć własnego żółwia?

"GUST - przydomowe turbiny wiatrowe" - Barbara Lewandowska, studentka Wydziału Mechanicznego (IFE) z Koła Naukowego Energetyków

Studencki projekt GUST (Generative Small Urban Turbine) działa na Politechnice Łódzkiej od 7 lat. Turbina wiatrowa zaprojektowana i zbudowana przez studentów ma na celu pozyskiwanie energii wiatru w obrębie gospodarstwa domowego. Projekt jest wciąż udoskonalany i odnosi sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej.

Spotkania z cyklu "Zawód Naukowiec" odbywają się w formie hybrydowej: stacjonarnie i zdalnie. Są skierowane do młodzieży w wieku 13+ oraz osób dorosłych. Imienne zgłoszenia uczestnictwa w spotkaniu prosimy przesyłać do pani dr Anny Olek na adres anna.olek@p.lodz.pl.